Džamija Umoljani

Umoljanska džamija je definitivno jedna od najinteresantnijih gradjevina planine Bjelašnice. Za nju se vežu mnoge legende i priče iz bliže i dalje prošlosti, a jedan od najboljih skijaša svijeta Ivica Kostelić uz pomoć lokalne ekipe i austrijskog adventure fotografa Stefan Scheitl je prije par godina posjetio lokaciju džamije gdje su napravili rampu za ski skokove te i na taj način ovjekovjećili umoljansku džamiju u nekom drugom, modernom svjetlu. 

Džamija je navodno sagrađena krajem 15. vijeka, a prema popisu stanovništva sela Umoljani iz 1488./89. godine, a toj pretpostavci ide u prilog veliko prisustvo muslimanskog stanovništva, kao i činjenica da su Umoljani uvijek bili vjersko sjedište muslimana s područja gornjeg toka rijeke Rakitnice, mada postoje i indicije da je džamija sagradjena tek krajem 18. Vijeka.

U temelje džamije ugrađen je veći broj stećaka. Tokom svog postojanja džamija je pretrpjela više značajnih izmjena. Stanovnici ovog sela, prema predajama, pamte da je ova građevina bila od drvenih brvana s drvenom munarom, dok je krajem 19. vijeka sagrađena s kamenim zidovima. Kamena munara nastala je tridesetih godina 20. vijeka, a obložena je limom krajem 70-tih godina prošlog vijeka  tipična je za hercegovačku arhitekturu.

Jednao od predanja kaže da su u 2 svjetskom ratu u džamiji sakrili i sačuvali sarajevsku Hagadu.

Tokom zadnjeg rata u BiH, 1993. godine, zapaljeno je trinaest sela bjelašničkog područja. Jedini objekat koji nije bio zapaljen je džamija u Umoljanima. O razlozima njenog opstanka pričaju se različite priče i legende.